Česnek pro zdraví

>> úterý 4. října 2011

Přichází podzim a s ním i sychravé počasí spolu s různými virózami a nachlazeními. Po ruce však máme různé přírodní prostředky jako je např. česnek. V obchodě koupíme různé druhy česneku setého a na jaře je možné v přírodě sbírat divoce rostoucí česnek medvědí, který má mnohem silnější účinek (používají se čerstvé listy nebo tinktura, sušením listů se ztrácí jejich síla). Nutno podotknout, že přestože se v obchodech stále méně setkáváme s česnekem českého původu (z důvodu dovozu levného česneku ze zahraničí), svou kvalitou vysoce převyšuje všechny ostatní. Nejlepší je samozřejmě česnek z vlastní zahrádky.


Využití česneku je opravdu bohaté. Je silným přírodním antibiotikem, ředí krev a snižuje vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu a tuku v krvi, snižuje riziko rakoviny, působí příznivě při artróze a revmatismu, zmírňuje plicní a zažívací infekce, zvyšuje imunitu a přispívá k odstraňování škodlivých látek a střevních parazitů z těla. Dále zlepšuje pružnost cévních stěn, pomáhá při cukrovce, kašli a kloubních potížích, zmírňuje bolesti v krku při nachlazení, odstraňuje nadýmání (hlavně česnek pečený ve slupce), léčí opary a má příznivý vliv na mozkovou činnost. Celkově působí česnek proti plísním, virům, bakteriím a jeho aroma odpuzuje komáry. Rozpůleným stroužkem česneku můžeme potřít bodnutí hmyzem, bradavice, kuří oka, akné i omrzliny, ale je možné použít i při česnekový krém, ocet, zábal, koupel, kapsle, sirup aj.
Užívání česneku společně s inzulínem je lépe konzultovat s lékařem a není dobré brát větší množství česneku společně s antikoagulačními léky. Stále však platí, že je česnek lehce dostupný, levný a má okamžitý účinek zejména jako prevence.
Tip: pro snazší loupání můžeme česnek namočit na půl hodiny do studené vody nebo jej spařit vroucí vodou a osušit
Jak odstranit česnekový zápach:
- z rukou pomocí osoleného citronu
- z dechu žvýkáním čerstvé zelené petrželky, pažitky, řeřichy, anýzu, fenyklu, skořicové tyčinky, jablka, semen koriandru nebo pár zrnek pražené kávy, vypitím sklenice mléka nebo mátového čaje (účinky jsou individuální, každý ať si najde svůj způsob)
- z nádoby vypláchnutím vodou a vložením novinového papíru (za pár dnů je zápach pryč)
Přeji všem příjemný podzim bez nemocí a na závěr přidávám jeden recept.
TINKTURA Z ČESNEKU SETÉHO:
250 g česneku naložit do 1 litru pálenky a nechat 14 dnů odstát při teplotě asi 30 stupňů. Láhví několikrát denně důkladně zatřepat a po 14 dnech obsah scedit. Tinktura vydrží zhruba jeden rok.

Jana Kučerová

0 komentářů:

© Hygeia 2010
Hygeia 2010

  © Blogger templates Shiny by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP