Homeopatie

>> pátek 19. srpna 2011

Similia similibus curantur - podobné léčí podobné – to je základní princip léčebné metody  známé jako homeopatie. Toto pravidlo není její výsadou, je dobře známé z lidového léčitelství, u nás používáme rčení:  „Čím ses pokazil, tím se napravíš.“ V anglicky mluvících zemích existuje přísloví: „Sněz chlupy psa, který tě pokousal.“
           Princip spočívá v podobnosti, pokud nějaká látka v běžné koncentraci vyvolá určité příznaky, tak v homeopatickém ředění, které je velmi nízké, podobné příznaky léčí. Dobrým příkladem je lék Allium cepa, připravený z cibule. Při krájení dráždí sliznice horních cest dýchacích a spojivky očí, homeopaticky naředěná cibule léčí rýmy nejrůznějšího původu, klasickou rýmu z nachlazení, alergickou, vazomotorickou. Není důležité, co rýmu způsobuje, podstatné je, jak vypadá, v tomto případu je vodnatá, pálivá, dráždí kůži a je doprovázená nedráždivým slzením.           
         Při výběru homeopatického léku neošetřujeme nemoc, diagnózu, ale hledáme konkrétní lék pro konkrétního pacienta, léčba je přísně individuální. Mnoho lidí může být alergických na jeden druh pylu, ale jejích rýma může vypadat pokaždé jinak, někdy svědí a zarudnou oči, ucpe se nos, objeví se kašel, nebo kýchání. Stejnou nemoc léčíme u různých pacientů různým lékem, podle toho jak reagují.            Lék se vybírá na základě podrobného vyšetření, kdy se potíže objevily, co způsobuje jejich zlepšení, zhoršení, jak často se objevují, co přináší  úlevu, zajímáme se o všechny příznaky a potíže a všechny okolnosti onemocnění, protože různé příznaky můžeme léčit jedním lékem. Řada zdánlivě různých obtíží spolu často souvisí, protože naše tělo tvoří jeden harmonický celek a pokud se poruší rovnováha na jednom místě, musí se vyrovnávat v celém organismu.
            Homeopatie léčí akutní i chronické, opakující se nemoci. Řadíme ji do takzvané informační medicíny. Příznaky nemocí, které se objevují nepotlačuje, nemaskuje, ale přináší organismu informaci o tom, jak má obnovit svou rovnováhu, jak odstranit skutečnou příčinu nemoci a uzdravit sám sebe.  Na začátku léčby  se může objevit krátkodobé zhoršení, které je součástí ozdravného procesu. Nežádoucí účinky se neobjevují, nemá je co vyvolat. Metoda je velmi šetrná, bezpečná a oblíbená také v léčbě těhotných a dětí.
          Homeopatie není  všemocná ani zázračná, ale je to velmi dobrá a účinná  metoda, pokud chceme pečovat o svoje zdraví v souladu s přírodou, pokud chceme  dosáhnout zdraví cestou obnovení přirozené rovnováhy.

MUDr. Jana Hastíková

0 komentářů:

© Hygeia 2010
Hygeia 2010

  © Blogger templates Shiny by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP