Bachova květová terapie pro zvířata

>> čtvrtek 14. července 2011

V posledních několika desetiletích se stále více prosazují tzv. alternativní metody léčení u lidí, stejně jako u zvířat. Mezi důvody tohoto trendu patří například vedlejší účinky mnoha běžných léků a také jejich stoupající cena. Neznamená to odmítnutí současné moderní medicíny, protože ta je v mnoha případech nenahraditelná, ale je jistě pozitivní, máme-li na výběr z více způsobů léčby. Ideální pak je, pokud se tyto metody vzájemně doplňují.
Bachova květová terapie je stále dostupnějším a jednoduchým způsobem léčení. Základem je pochopení psychosomatického charakteru nemoci, tedy vztahu mezi našimi náladami, pocity a obecně emocionálními stavy a naším celkovým zdravím. Vytvořením rovnováhy na úrovni psychiky lze v mnoha případech navodit celkový stav harmonie, tedy zdraví. Anglický lékař Dr. Edward Bach objevil vztah mezi určitými rostlinami a konkrétními psychickými stavy, takže podáním několika kapek esencí z květů těchto rostlin lze v pozitivním smyslu ovlivnit nebo i zcela odstranit negativní emoce jako je strach, agresivita, pocit osamělosti, žárlivost, posedlost, apod.
Každý majitel psa nebo kočky by jistě souhlasil, že emoce nejsou vlastní pouze lidem, ale i našim zvířecím přátelům. Ba co více, právě pro zvířata jsou emoce nejvyšší potřebou i projevem jejich života, a proto jsou ideálními příjemci tohoto druhu léčby.


Použití esencí u zvířat je podobné jako u lidí. Kočka nebo pes nám sice neřeknou, jak se momentálně cítí, ale na základě pozorování zvířete můžeme přesto emoce identifikovat a vybrat jednu nebo více esencí, které konkrétním negativním emocím odpovídají. Když hledáme ty správné esence, je užitečné, pokud se nám alespoň na chvilku podaří dívat na svět pohledem zvířete. Naše životní cíle, hodnoty a potřeby se obvykle liší od těch, které mají naši čtyřnozí přátelé, a proto i vnímání reality se může v mnoha případech lišit. Člověk si obvykle dokáže logicky zdůvodnit, proč nemůže být stále nablízku tomu, koho má rád. Zvíře toto vnímá zcela odlišně a je nutné to vzít v úvahu.
Uveďme několik příkladů použití esencí pro konkrétní emocionální stavy zvířete: Pokud náš Puňťa reaguje velmi nepřátelsky na jiná zvířata, lidi i různé situace, může mu esence Buku lesního (angl. Beech) pomoci nalézt tolerantnější přístup k okolí. Strach z konkrétních věcí, jako je návštěva veterináře nebo silvestrovský ohňostroj, lze tlumit použitím esence Kejklířky skvrnité (angl. Mimulus). Stýská-li se naší Micince, pokud jsme se právě přestěhovali nebo pokud ztratila svého zvířecího či lidského kamaráda, může jí pomoci Zimolez kozí list (angl. Honeysuckle) nebo Vlašský ořech (angl. Walnut).
Při výběru těch správných esencí pro našeho zvířecího společníka nám formou konzultace může pomoci specialista, který absolvoval kurz používání esencí Dr. Bacha a má v této oblasti již nějaké zkušenosti. Následně můžeme stejného specialistu rovnou požádat o přípravu tzv. užívací lahvičky, která obsahuje vybrané esence.

Ing. Ondřej Aksamít

0 komentářů:

© Hygeia 2010
Hygeia 2010

  © Blogger templates Shiny by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP