>> čtvrtek 14. února 2013


Jíme v rytmu s přírodou?
Všichni si všímáme střídání ročních období, které se velmi liší svými barvami, teplotou, vlhkostí, světlem atd. Náš moderní život je zdánlivě stále méně závislý na těchto vnějších okolnostech, můžeme v zimě plavat v krytých bazénech, v létě lyžovat na ledovci, můžeme jíst potraviny ze všech koutů světa kdykoliv si vzpomene. A přesto je naše tělo svázáno s rytmy v Přírodě a je pro nás přirozené je následovat. Pokud se podíváme, jaké potraviny využívali naši prarodiče, nemůžeme při výběru udělat chybu. Neznamená to ovšem, že nemůžeme jíst nic, co nevyrostlo u nás, ale stačí rozumně poslouchat své vlastní tělo. Tento koncept se velmi dobře zachoval v čínské medicíně, kde je každá potravina popisována i podle poměru základních polarit, jin a jang (negativní a pozitivní, ženské a mužské) a díky tomu je možno potravinami léčit nerovnováhu těchto polarit v člověku.V zimním a podzimním chladném a převážně vlhkém období je pro naše tělo užitečná tepelně upravená zelenina, luštěniny, maso, slaná chuť obecně, nemusíme se obávat pikantnějších příchutí. Velmi dobře se pro toto období hodí koření jako skořice nebo hřebíček, sušené ovoce a ořechy. Můžeme používat i zázvor ve všech podobách.     
Jarní a letní měsíce jsou naopak obdobím, kdy je vhodné využívat nabídku čerstvého ovoce a zeleniny, snažit se spíše omezit živočišné produkty a to zvláště maso. Určitě je vhodné využívat více vajec, čerstvých bylinek a zeleného koření.
Zvláštní kapitolu tvoří mléko a mléčné výrobky, např. čínská tradice považuje mléko a výrobky z něj pouze za potravu pro malé děti. Hlavně v zimním období jsou mléčné výrobky považovány za spíše škodlivé pro naše tělo, protože svou chladnou a vlhkou povahou přispívají k ochlazování a zahlenění organismu a jeho větší náchylnosti k nachlazení a alergiím.
Pokud budeme poslouchat signály našeho těla, určitě najdeme řadu dalších potravin, které jsou vhodné pro různá období roku a vychutnáme si horkou polévku v zimě a zeleninový salát v létě.

Dobrou chuť!
MUDr. L. Šrámková

0 komentářů:

© Hygeia 2010
Hygeia 2010

  © Blogger templates Shiny by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP